Evcil Hayvan Bakımı

Evcil Hayvan Bakımı;Evcil hayvanlarının hayat kalitesini arttırarak onlarla olan arkadaşlık ve birlikteliğin uzun müddetli olmasını sağlayabilmek her evcil hayvan sahibinin emeli ve hedefidir. Peki, evcil hayvanların yaşam kalitelerini arttıracak nitelikte şuurlu şekilde bakımları için neler yapabiliriz?

Düzenli veteriner kontrolü yaptırın

Evcil hayvanınızı edindikten sonra en kısa vakitte baytara götürün. Evcil hayvanlar da ciddi şartlara gelmeden önce meseleleri saptamak için düzenli check uplara ihtiyaç duyarlar. Muayenehanelerini ne sıklıkta ve hanede beslenen hayvanınızın perhiz ve tıbbi ihtiyaçlarını planlamanız gerekir.

Bakımıyla İlgili Detayları Araştırın

Evcil hayvan mülkiyeti için genel kimi kaidelerin olmasına karşın, her tür ve her hayvan farklıdır ve koşullara da buna göre alışmak gerekir.
Benzer evcil hayvanlara sahip arkadaşlarınıza müracaat edin, kitaplara göz atın ve ırkları veya türleri ile ilgili internette de emin kaynakları inceleyin.
Evcil hayvanı haneye getirdiğinizde genel düzen kaidelerinizde esnek olmaya çalışın. Evcil hayvanların kişiliklerine bağlı olarak değişik istek ve ihtiyaçları olacağını da göz önünde bulundurun.

Evcil Hayvanlarınıza Özen Gösterin

Günlük rutinde hayvanınızı kafesten veyahut kaldığı alandan kısa müddet de olsa dışarı çıkarmaya çalışın. Hayvanlar da tıpkı insanlar gibi ara ara alan değiştirme, tabiatta bulunma gibi ihtiyaçlar hissedebilir. Bu onların hareketli ve daha aktif olmalarına da olanak sağlayacaktır.
Belli aralıklarda rutin kontrollerini yapmalı, bakımlarını savsaklamamalısınız.
Unutmamalıyız ki, hayvanlar da en az bebekler kadar alaka ve emek isteyen canlılardır. Hayvan sahiplenirken bu hususa dikkat etmeli, geri vereceğimiz hayvanı katiyen almamalıyız.
Evcil hayvanlar bir müddet sonra size bağlanmakta ve sizden ayrı kaldıklarında psikolojik travma yaşamaktadır. Bu yüzden duyarı olmalı ve kararlarımızda bu hususa dikkat etmeliyiz.

 

 

 

 

 

Yorum bırak