Diş Bakımı

Diş Bakımı; Servisimizde diş temizliği ve parlatma , diş röntgeni, diş çekimi ve ağız cerrahisi hizmetlerini sunmaktayız.Hayvanların dişleri de insanlarda olduğu gibi bakım ister. Özellikle evde beslenen hayvanların diş sağlığı hayvanın .genel sağlığını yakından ilgilendirmektedir.

İstanbul Veteriner Polikliniğin

dediş sağlığı konusunda sizlere en güncel ve doğru bilginin verilmesi hedeflenmiştir. Tavşan ve Guinea Pig gibi exotik hayvanlarda diş bakımı çok önemlidir.Bu hayvanların dişleri devamlı olarak uzar.Bu dişlerin normal anatomik yapılarına uygun olarak törpülenmesi ya da kesilmesi gerekir. 

Molar diş uçları orantısız uzayarak dil üzerinde baskı yapar ve hayvan yemek yiyemez.Dilde ve yanak mukozalarında yaralar oluşabilir.Böyle durumlara müdahale özel beceri ve ekipman gerektirmektedir.Ağrı kesici ve sakinleştirici verilmeden yapılan uygulamalar gayri insani olup hayvanlarınızıölümüne neden olabilir.

Diş eti hastalığına önayak olan tartar oluşumu ve diş çürümesine neden olan dental plak tabakasını ortadan kaldırmak için kedi ve köpeklerde dişlerin fırçalanması gerekir. Kedi yavrusunu eve getirdiğiniz andan itibaren ve köpek yavrularında 6 – 8 haftalık yaştan itibaren düzenli günlük diş fırçalama alışkanlığını başlatmanız gereklidir. Yetişkin kedi ve köpekler bile diş fırçalama işlemini kabul etmesi üzerine eğitilebilir.  

Yorum bırak